Vielä riittää pakkasta!
Onpa ollut talvi! Esimerkiksi Tampereella menee huomenna rikki pisimmän yhtenäisen pakkasjakson ennätys, sitten vuoden 1979 ei ole koskaan pakkasen jatkunut yli 43 päivää. Perjantaina on 44. päivä yhtenäistä pakkasta tänä talvena ja eiköhän siitä mennä ylikin. Pakkaset voivat ihan hyvin jatkua vielä maaliskuuhun.
Erikoinen on talvi ollut Pompallekin, toinen vuosi markkinoilla, paljon kasvua ja uutta, paljon myös virheitä ja oppia. Nyt on aika alkaa laittaa tätä vuotta purkkiin ja tiivistää sieltä ne parhaat palat ja uudet opit ensi vuoteen. Vaikka ensi vuonna ei rikottaisi pakkasennätyksiä, niin Pomppa rikkoo omia ennätyksiään, nähtäväksi jää, mistä kaikista näkökulmista
Tämän vuoden loppuhuipennukseksi olen nyt vielä vahvistanut Perus-varastoa. PerusPomppaa on nyt tehty tuosta pienten Pomppien ohuemmasta kankaasta. Samaa kangasta käyttää myös suomen armeija, joten sen säänkesto ja muukin kesto on ihan virallisen tahon hyväksymää
Me teimme siitä nyt ruskeaa, mustaa ja harmaata, aina kokoon 65 asti. Vuorin saamisen kanssa oli vähän vaikeuksia ja nyt tuttu harmaa onkin muuttunut ruskeaksi. Laatu on edelleen sama lämmin, mutta sähköistymätön ja takuttamaton teddy.
